Komentarz tygodniowy – Czy spółki energetyczne mają paliwo do wzrostów?

Spółki  z sektora energetycznego uzyskały w tym roku najniższą stopę zwrotu spośród wszystkich sektorów z indeksu akcji globalnych MSCI AC World. Powodów tak słabego zachowania spółek energetycznych jest wiele, niemniej jednak najbardziej oczywistym jest to, że zyski spółek energetycznych zmalały najmocniej. Analitycy szacują, że w 2019r zyski amerykańskich spółek z tego sektora zmaleją o 23%. Jednak pomimo tak słabego roku dla spółek energetycznych, perspektywy na następny zapowiadają się znacznie lepiej. Oczekiwana jest  poprawa zysków o 32% w 2020.

Tabela – Przewidywany wzrostów zysków spółek z poszczególnych sektorów wchodzących w skład indeksu S&P 500

Źródło: Goldman Sachs

Sprawia to, że mocno przecenione w ostatnich miesiącach spółki energetyczne mogą wydawać się dobrą okazją inwestycyjną. Średnia stopa  dywidendy  dla sektora wynosi ok. 5% co w czasach, gdzie coraz więcej obligacji skarbowych charakteryzuje się ujemną rentownością powinno to być zachęcające dla  inwestorów.  Warto wspomnieć również, że sektor ten powinien być mniej wrażliwy na wojnę handlową pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi (USA), a w razie eskalacji konfliktu na lini USA – Iran spółki  te powinny zanotować wzrosty.  Dodatkowe nadzieje może dawać również cena samej ropy naftowej, która jest silnie skorelowana z akcjami spółek z sektora. Obecnie znajduje się ona w okolicach 50$, czyli poziomu, który wiele razy powstrzymywał dalsze spadki.

Podsumowując , uważamy  że akcje spółek energetycznych  mogą być ciekawą propozycją inwestycyjną. Sektor ten zapewnia ekspozycję na akcje odporne na polityczne wstrząsy, a w jego skład wchodzą w większości spółki Value, przez co będą mogły skorzystać na potencjonalnym odwrocie od spółek wzrostowych, o którym pisaliśmy tutaj.

Kacper Mehlich

Specjalista ds. doradztwa inwestycyjnego

RDM Wealth Management