Komentarz do wyników – Wrzesień 2018

Słabe PMI, lokalne problemy i wojna handlowa.

Na rodzimym parkiecie we wrześniu generalnie panowała podaż. I choć skupiona była głównie w segmencie małych i średnich spółek, to stopa zwrotu z indeksu WIG20 również była negatywna. Oprócz zaskakująco słabego PMI dla przemysłu nasz parkiet borykał się we wrześniu ze skutkami zatrzymania byłego prezesa Altus TFI i umorzeniami płynącymi z funduszy inwestycyjnych.  I choć pod koniec miesiąca sytuacja stała się nieco bardziej opanowana niż na początku, to problem pozostaje nierozwiązany i jest potencjalnym czynnikiem ryzyka na przyszłość. A to dlatego, że zarówno Altus TFI jak i Trigon borykają się dalej z potężnymi umorzeniami, co zmusza oba towarzystwa do redukcji odkupień. Poza tym wciąż nie wiadomo co stanie się z pozwoleniem na zarządzanie funduszami zamkniętymi w obu towarzystwach.

Słabość lokalnej giełdy była przede wszystkim efektem naszych wewnętrznych problemów, bowiem na pozostałych rynkach można było zarobić. Na plusie były parkiety europejskie (poza DAXem), amerykańskie, czy większość giełd z rynków wschodzących. Inwestorom w zakupach nie przeszkadzały słabe dane z globalnej gospodarki, ani też kolejna partia ceł nałożonych przez Amerykanów na chińskie towary.

Publikacja przemysłowych PMI była o tyle ważna dla perspektyw globalnego rynku akcji, że to kolejny miesiąc z rzędu, gdzie zaczyna się kształtować pewna tendencja. Tzn. mimo wojny handlowej gospodarka amerykańska ma się bardzo dobrze i każde kolejne odczyty sugerują, że Amerykanie w nadchodzących miesiącach nie mają się czego obawiać. Z drugiej strony w coraz większej liczbie dokumentów przedsiębiorcy wymieniają wojnę handlową jako główny czynnik psujący sentyment gospodarczy, a perspektywa jej dalszej eskalacji, ich zdaniem, może doprowadzić do zaburzenia światowego handlu.

Uważamy, że „rozjazd” gospodarczy między Stanami Zjednoczonymi, a światem, perspektywa dalszej eskalacji wojny handlowej i rosnący poziom stóp procentowych za oceanem (również tych rynkowych) są argumentami, które powinny inwestorów hamować przed podejmowaniem w tej chwili nadmiernego ryzyka. Uważamy, że w obecnym otoczeniu prawdopodobieństwo korekty na parkietach amerykańskich jest bardzo wysokie.

Mocniejsze rynki wschodzące. WZ „na plusie”.

Sierpniowa przecena polskiego długu miała charakter krótkotrwały i we wrześniu część segmentów polskich obligacji skarbowych odnotowała zyski – przede wszystkim te o zmiennym oprocentowaniu. Poza tym jednak na światowym rynku obligacji panowali w głównej mierze sprzedający chociaż wzrosty rentowności nie były jakoś szczególnie wysokie. Wyjątkiem były tylko papiery tureckie, gdzie rentowność obligacji 10-letnich spadła we wrześniu o 339 pb.

Całkiem dobry nastrój, mimo właściwie braku zmiany wartości EURUSD, panował na walutach rynków wschodzących. Wraz z obligacjami umocniła się turecka lira, na wartości zyskał rand, rubel czy real brazylijski. Tym niemniej uważamy, że to jest raczej chwilowy napływ kapitału, a poważne ryzyka obciążające rynki wschodzące (w tym również waluty) w dalszym ciągu są aktualne.

Wyniki strategii RDM WM

Prezentujemy wyniki, jakie nasze strategie osiągnęły we wrześniu. Na bieżąco mogą Państwo je śledzić w sekcji „WYNIKI”.

Indywidualna Strategia Płynnościowa w ubiegłym miesiącu zarobiła 0,19%. W tym samym okresie średnia funduszy gotówkowych i pieniężnych urosła o 0,17%, a indeks WIBID 3M o 0,13%

Średnia funduszy dłużnych uniwersalnych we wrześniu zyskała 0,31%, co nie pozwoliło jej odrobić strat z wcześniejszego miesiąca. W tym czasie Indywidualna Strategia Dłużna zyskała 0,21%, Strategia Aktywnej Alokacji – RDM 20 urosła o 0,20%, a Indywidualna Strategia – RDM 20 o 0,21%.

Średnia funduszy stabilnego wzrostu w ubiegłym tygodniu straciła 0,99%. Strategiom RDM udało się w tym okresie wypracować dla Klientów zyski. I tak Indywidualna Strategia – RDM 35 zyskała w tym czasie 0,22%, Indywidualna Strategia – RDM 50 zarobiła 0,24%, a Strategia Aktywnej Alokacji – RDM 50 wypracowała zysk na poziomie 0,21%.

Średnia funduszy zrównoważonych trzeci kwartał zakończyła stratą równą 1,45%, podczas gdy Indywidualna Strategia – RDM 70 zyskała 0,22%.

Tymczasem nasza najbardziej agresywna strategia – Indywidualna Strategia – RDM 100 – we wrześniu urosła o 0,21%. W tym czasie średnia funduszy aktywnej alokacji była 1,81% pod kreską.