Komentarz do wyników – październik 2018

Globalna wyprzedaż akcji i spadki cen ropy

Nowy kwartał nie zaczął się najlepiej dla posiadaczy akcji. Na wartości traciły niemal wszystkie rynki na świecie chociaż trafiły się wyjątki. Brazylijska Bovespa zyskała ponad 10% w ciągu miesiąca, a indeks turecki urósł o 7,80%. W przypadku Kraju Kawy inwestorzy coraz mocniej zaczęli dyskontować zwycięstwo Bolsonaro w wyborach prezydenckich, który swoimi zapowiedziami bardzo się inwestorom spodobał (Temer też wiele zapowiadał i też bardzo się podobał…). Tymczasem parkiet w Stambule zyskiwał na wartości głównie z powodu ocieplenia stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

Po drugiej stronie zestawienia wyników pierwsze niechlubne miejsce zajęła giełda w Hong Kongu, której główny indeks stracił w październiku 10,11%. Nikkei spał o 9,12%, Shanghai 7,75%, CAC 7,28%, a S&P500 6,94%. Polski WIG20 październik zakończyć 5,83% pod kreską. Z kolei na rynku towarowym na wartości zyskało złoto i platyna, gdy w tym samym czasie cena ropy typu WTI spadła o prawie 11%.

Wzrost globalnej awersji do ryzyka spowodował poważną wyprzedaż na rynkach akcji. W tym czasie pojawiły kolejne problemy Donalda Trumpa, słabsze indeksy PMI, czy morderstwo dziennikarza w saudyjskiej ambasadzie w Turcji. Aczkolwiek, gdyby przeanalizować spadki z poprzedniego miesiąca z nieco szerszej perspektywy to miało one bardzo podobny charakter, jak te obserwowane na początku roku. A więc wysoka dynamika, dość duże obroty i nie do końca określona przyczyna. To pokazuje, że ostatnie kilka miesięcy wzrostów (głównie na giełdzie za oceanem) było w pewnym sensie budowane na strachu, a gdy kapitał zaczął odpływać to strumień bardzo szybko się rozszerzył. Zastanawiając się jeszcze nad przyczynami zwiększonej podaży w ubiegłym miesiącu, można dojść do wniosku, że argumentów, pod które inwestorzy powinni dalej akumulować akcje z dłuższym horyzontem inwestycyjnym właściwie nie ma. Gospodarka globalna spowalnia głównie przez kwestie zaburzenia w światowym handlu, inflacja kosztów produkcji jest wysoka, a niemożność przeniesienia w pełni wzrostu kosztów produkcji na finalnych odbiorców obcina przedsiębiorcom marże. Naszym zdaniem to dość silne sygnały sugerujące, że gospodarka wchodzi właśnie powoli w fazę inflacyjnego spowolnienia gospodarczego.

Zyskiwał głównie dolar. Lira i real prymusami wśród emerging markets.

Na rynku walutowym karty rozdawał właściwie amerykański dolar, który umocnił się do euro o nieco ponad 2,50%, co od razu przełożyło się na spadki wartości walut rynków wschodzących (wyjątkiem był real i lira – zyskiwały z tego samego powodu co rynki akcji w tych krajach). Tymczasem rynek długu mimo globalnego wzrostu awersji do ryzyka i podwyższonej zmienności zachowywał się relatywnie stabilnie. Na wartości zyskiwały nieco obligacji polskie, niemieckie czy francuskie. Również papiery indyjskie pozytywnie zaskoczyły, mimo słabszej waluty. W pozostałych przypadkach rentowności papierów skarbowych rosły, jednak zmiany były relatywnie niewielkie. Biorąc więc pod uwagę zachowanie rynków akcji i obligacji inwestorzy nie przenieśli wycofanego kapitału z parkietów akcyjnych na rynek długu, co naszym zdaniem oznacza, że obawiają się spadków cen długu z powodu perspektyw podwyższonej inflacji w przyszłym roku.

Wyniki strategii RDM WM

Prezentujemy wyniki, jakie nasze strategie osiągnęły w październiku. Cieszymy się, że mimo dynamicznej przeceny na rynkach akcji wszystkie nasze strategie wypracowały zyski. Na bieżąco mogą Państwo je śledzić w sekcji „WYNIKI”.

Indywidualna Strategia Płynnościowa w ubiegłym miesiącu zarobiła 0,15%. W tym samym okresie średnia funduszy gotówkowych i pieniężnych urosła o 0,06%, a indeks WIBID 3M zyskał 0,13%

Średnia funduszy dłużnych uniwersalnych w ciągu ostatniego okresu urosła o 0,10%. Z kolei Indywidualna Strategia Dłużna zarobiła 0,15%, Indywidualna Strategia – RDM 20 wypracowała 0,12% zysku, a Strategia Aktywnej Alokacji – RDM 20 0,08%.

Średnia funduszy stabilnego wzrostu w ubiegłym miesiącu straciła 2,27%. Z kolei nasze strategie zyskały odpowiednio: Indywidualna Strategia – RDM 35 0,13%, Indywidualna Strategia – RDM 50 0,16%, a Strategia Aktywnej Alokacji – RDM 50 0,14%.

Październik Indywidualna Strategia – RDM 70 zakończyła zyskiem na poziomie 0,14%. Z kolej benchmark, w postaci średniej funduszy zrównoważonych stracił w tym czasie 3,79%.

Najbardziej agresywna strategia – Indywidualna Strategia – RDM 100 – zyskała 0,17%. Z kolei średnia funduszy aktywnej alokacji była 4,65% pod kreską.