Komentarz do wyników – Listopad 2018

Odbicie mimo słabnącej gospodarki. Polski rynek najmocniejszy!

Po fatalnym październiku na globalnych rynkach akcji nareszcie przyszło ocieplenie, chociaż jego skala pozostawia wiele do życzenia. Co ciekawe najmocniejszym rynkiem w minionym miesiącu była Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Indeks WIG20 zyskał 6,47%, Hang Seng urósł o 6,11%, XU100 5,78%, a Sensex 5,09%. Miesiąc pod kreską zakończyły indeksy europejskie (DAX i CAC40), parkiet w Shanghaiu oraz rosyjski RTS (choć strata symboliczna, bo równa 0,01%).

Poprawa globalnego sentymentu do rynku akcji nie była tym razem skorelowana z wydarzeniami okołorynkowymi, co sugeruje, że charakter listopadowego odbicia może być raczej krótkoterminowy. W listopadzie inwestorzy oczekiwali na spotkanie amerykańskiego prezydenta z przywódcą Chin, aby dalej rozmawiać o potencjalnych ścieżkach rozwiązania wojny handlowej. I choć głośno odtrąbiono „sukces”, zwłaszcza po stronie amerykańskiej, to kilka dni później okazało się, że właściwie niewiele zostało osiągnięte, a tak naprawdę Pekin kupił sobie trochę czasu, zanim towary o wartości 200 mld dolarów zostaną obłożone 25% cłem, zamiast obecnego 10%. Impulsem do wzrostów mogło być wystąpienie szefa Rezerwy Federalnej, którego słowa rynek odebrał dość gołębio. Doprowadziło do niemal jednoprocentowej przeceny amerykańskiej waluty. Późniejsze zapiski z ostatniego posiedzenia rynek również odebrał dość gołębio co poskutkowało, tym, że rynek zaczął dyskontować tylko jedną podwyżkę stóp procentowych w przyszłym roku, zamiast prognozowanych 3.

Poza tym Europa w dalszym ciągu wydaje się siedzieć na tykającej bombie. Z jednej strony Włosi choć próbują znaleźć kompromis przedstawicielami Komisji Europejskiej w kwestii budżetu, to z drugiej bardzo mocno prą w kierunku zwiększenia deficytu budżetowego. A na horyzoncie pozostaje jeszcze kwestia brexitu, która największe problemy napotyka w brytyjskim parlamencie.

Przed nami kolejne tygodnie sporej niepewności i to nie tylko związaną z okołorynkowymi czynnikami ryzyka, ale również z spowalniającą gospodarką europejską.

Stabilny EURUSD. Zyskiwały niektóre emerging markets.

Na rynku walutowym główna para walutowa właściwie w ciągu ostatniego miesiąca nie zmieniła swojej wartości. Mimo tego na wartości zyskiwały waluty rynków wschodzących, w tym przede wszystkim turecka lira, rupia indyjska, rupia indonezyjska oraz rand południowoafrykański.

Bardzo pozytywnie prezentował się rynek długu, gdzie niemal większość długoterminowych obligacji skarbowych zyskiwało na wartości, na czele z długiem Turcji, którego rentowność spadła o ponad 150 pb, kończąc miesiąc na poziomie 16,20%. Bardzo dobrze zachowywały się również polskie obligacje, których rentowność spadła o 17 punktów, głównie w efekcie bardzo niskiego wstępnego odczytu inflacji w Polsce.

Naszym zdaniem dochodzimy powoli do okresu, w którym średnioterminowa siła dolara się skończyła, a rynki wschodzące wstają przed szansą na umocnienie walut i złapanie gospodarczego oddechu – w tym również polski złoty ma szansę na umocnienie w następnych miesiącach.

Wyniki strategii RDM WM

Prezentujemy wyniki, jakie nasze strategie osiągnęły w listopadzie. Cieszymy się, że mimo dynamicznej przeceny na rynkach akcji wszystkie nasze strategie wypracowały zyski. Na bieżąco mogą Państwo je śledzić w sekcji „WYNIKI”.

Indywidualna Strategia Płynnościowa w ubiegłym miesiącu zarobiła 0,15%. W tym samym okresie średnia funduszy gotówkowych i pieniężnych urosła o 0,06%, a indeks WIBID 3M zyskał 0,13%

Średnia funduszy dłużnych uniwersalnych w ciągu ostatniego okresu urosła o 0,10%. Z kolei Indywidualna Strategia Dłużna zarobiła 0,15%, Indywidualna Strategia – RDM 20 wypracowała 0,12% zysku, a Strategia Aktywnej Alokacji – RDM 20 0,08%.

Średnia funduszy stabilnego wzrostu w ubiegłym miesiącu straciła 2,27%. Z kolei nasze strategie zyskały odpowiednio: Indywidualna Strategia – RDM 35 0,13%, Indywidualna Strategia – RDM 50 0,16%, a Strategia Aktywnej Alokacji – RDM 50 0,14%.

Listopad Indywidualna Strategia – RDM 70 zakończyła zyskiem na poziomie 0,14%. Z kolej benchmark, w postaci średniej funduszy zrównoważonych stracił w tym czasie 3,79%.

Najbardziej agresywna strategia – Indywidualna Strategia – RDM 100 – zyskała 0,17%. Z kolei średnia funduszy aktywnej alokacji była 4,65% pod kreską.