Komentarz do wyników – Czerwiec 2018

Chiny wystraszyły inwestorów

Gdy inwestorzy nie zdążyli się jeszcze otrząsnąć po majowej przecenie, szczególnie na polskim rynku, w czerwcu przyszła kolejna fala osłabienia na większości globalnych rynków akcji. Tym razem za gorsze zachowanie indeksów giełdowych, głównie tych z rynków wschodzących, można obwinić Chiny, bowiem obawiano się, że Państwo Środka zdewaluuje swoją walutę, w toczącej się, już na poważnie, wojnie handlowej. I tak najsłabszy Shanghai stracił 8,01%, Bovespa 5,20%, Hang Seng 4,97%, a turecki BIST100 4,11%. W tym gronie rodzimy WIG20 zakończył miesiąc relatywnie niską przeceną – 1% poniżej majowego zamknięcia. Na delikatnym plusie czerwiec zakończyły: amerykański S&P500, Nikkei i indyjski Sensex.

Na rynkach rozwiniętych w minionym miesiącu główną rolę odegrała wojna handlowa, a także kłopoty polityczne w Europie. Na dzień dzisiejszy Amerykanie uruchomili pierwszą partię ceł na towary importowane z China na kwotę 34 mld dolarów – władze Państwa Środka nie pozostały dłużne i dzień później import towarów z USA w kwocie 34 mld dolarów również został oclony. To naturalnie nie koniec, a dobra o wartości 16 mld czekają już „w kolejce na podpis prezydenta”, na co Chińczycy z pewnością odpowiedzą. Co więc dalej się może wydarzyć? Naszym zdaniem to dopiero początek, a rynki tak do końca „nie doceniają” działań amerykańskiego prezydenta. Uważamy, że dalsza partia ceł (poza te zapowiedziane 16 mld) będzie wprowadzona w życie, i to nie tylko na towary chińskie. To oznacza, że Trump zrobi sobie wrogów właściwie na całym świecie. I o ile być może to dobra metoda na szybką zmianę porządku handlowego na świecie, o tyle późniejsze jego ponowne uregulowanie może zająć już bardzo dużo czasu, a globalna gospodarka będzie w tym czasie cierpiała.

Jednak wojna handlowa to nie jedyny problem minionego miesiąca. Niespodziewanie okazało się bowiem, że niemiecki szef MZW, po wcześniejszych groźbach, podał się do dymisji wobec dalej nierozwiązanego problemu uchodźców w Niemczech, którzy stają się dla lokalnego społeczeństwa coraz większą solą w oku. Ostatecznie, choć ryzyko było duże, a wahania na EURUSD zauważalne, Angeli Merkel udało się na szczycie Unii Europejskiej wynegocjować porozumienie, które uspokoiło rządowego koalicjanta (choć  finalnie Horst Seehofer i tak odszedł) i zażegnało kryzys polityczny u naszego zachodniego sąsiada. Ta sytuacja jednak pokazała, że Angela Merkel, nie dość, że ma coraz słabszą pozycję w Unii Europejskiej, to również na jej lokalnym podwórku traci powoli grunt pod nogami.

Na rynkach wschodzących również działo się bardzo dużo. W Indiach premier Modi ma coraz więcej pomysłów, które mają wesprzeć jego rząd przed przyszłorocznymi wyborami. Niestety za każdą ideą stoi coraz większy deficyt budżetowy. W Turcji odbyły się wybory, po których zaprzysiężono Erdogana na kolejną kadencję prezydencką, zmieniając jednocześnie ustrój z parlamentarnego na prezydencki właśnie. Ministrem skarbu i finansów został zięć prezydenta, a jednym z pierwszych dekretów nowego-starego przywódcy było nadanie sobie uprawnień do mianowania szefa banku centralnego. Tymczasem w Brazylii istniało ryzyko wyjścia z więzienia byłego prezydenta Luli, a z uwagi na wojnę handlową, kraj ten może szybko stać się importerem netto soi.

Mimo tak wielu wydarzeń na globalnych rynkach akcji, wydaje się, że w otoczeniu rynkowym wciąż istnieje bardzo dużo ryzyk, które w przypadku materializacji mogą bardzo szybko sprowadzić notowania globalnych indeksów na niższe poziomy cenowe. Zwłaszcza, że aktywność na wielu giełdach świata pozostawia wiele do życzenia.

Rynek obligacji i walut – yuan rozdaje karty

Również na rynku walutowym i globalnym rynku obligacji głównym czynnikiem, który kształtował w czerwcu zachowanie inwestorów była obawa o dewaluację chińskiej waluty. Mimo iż EURUSD właściwie nie zmienił swojej wartości, to waluty rynków wschodzących zauważalnie traciły na wartości, z rekordowym randem południowoafrykańskim, który do amerykańskiej waluty stracił ponad 8%.

Również z tego powodu spadały ceny obligacji, choć o wycenach tych o największej zmienności decydowały czynniki lokalne. Mowa tu o papierach tureckich, których rentowności w czerwcu skoczyły o 245 pb. (mowa o obligacjach 10-letnich). Ale na wartości traciły również obligacje Indonezji, Rosji czy Węgier. W tym czasie polski dług zachowywał się relatywnie dobrze i, obok niemieckiego, włoskiego i hiszpańskiego, zyskiwał na wartości.

Następne tygodnie na rynku walutowym i globalnym rynku obligacji będą zależały od dalszych losów wojny handlowej. Wzrost napięcia między USA, a Chinami znowu spowoduje, że pojawi się możliwości dewaluacji yuana, co z pewnością rynkom wschodzącym nie pomoże. Również perspektywa wyższej inflacji, szczególnie w Polsce, nie powinna wspierać notowań lokalnego długu.

Wyniki strategii RDM WM

Prezentujemy wyniki, jakie nasze strategie osiągnęły w marcu. Na bieżąco mogą Państwo je śledzić w sekcji „WYNIKI”.

Indywidualna Strategia Płynnościowa miniony miesiąc zakończyła zyskiem na poziomie 0,21%. W tym czasie średnia funduszy gotówkowych i pieniężnych urosła o 0,14%, a indeks WIBID 3M zyskał 0,13%.

Indywidualna Strategia Dłużna z kolei zarobiła w czerwcu 0,24%, podczas gdy średnia funduszy dłużnych uniwersalnych „wyszła na zero”. Indywidualna Strategia – RDM 20 czerwiec zakończyła zyskiem równym 0,10%, a Strategia Aktywnej Alokacji – RDM 20 była 0,15% „na plusie”.

Spadki obserwowane na większości rynków akcji kolejny miesiąc z rzędu przełożyły się na straty funduszy z komponentem agresywnym. W czerwcu średnia funduszy stabilnego wzrostu straciła 0,86%. W tym czasie Indywidualna Strategia – RDM 35 zyskała 0,04%, Indywidualna Strategia – RDM 50 straciła 0,07%, a Strategia Aktywnej Alokacji – RDM 50 odnotowała stratę równą 0,08%.

Z kolei średnia funduszy zrównoważonych znalazła się na poziomie niższym o 1,18% niż przed miesiącem. Indywidualna Strategia – RDM 70 straciła jedynie 0,18%

Indywidualna Strategia – RDM 100 w czerwcu była o 0,11% niżej niż przed miesiącem. Benchmark, a więc średnia funduszy aktywnej alokacji, w tym straciła 2,05%.